Catholic-Hierarchy DC

Yugoslavia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
19 Mar 1960 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
11 Jun 1960 Archbishop Eugenio SbarbaroApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
15 Aug 1989 Bishop Dodë GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 4 May 2014