Catholic-Hierarchy DC

Yugoslavia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
16 Jun 1985 Santos Cardinal Abril y CastellóArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}, Roman Curia
19 Oct 1985 Archbishop Eugenio SbarbaroApostolic Nuncio Emeritus to Serbia
5 Jan 2006 Bishop Dodë GjergjiApostolic Administrator of Prizren, Serbia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 4 May 2014