Catholic-Hierarchy DC

Uzbekistan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
14 Dec 1974 Archbishop Antonio MenniniOfficial of the Secretariat of State, Roman Curia
25 Jun 1977 Archbishop Celestino MiglioreApostolic Nuncio to Russian Federation
29 Jun 1977 Archbishop Ivan JurkovičPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
1 Jun 1985 Father Krzysztof Kukulka, O.F.M. Conv.Superior Emeritus of Uzbekistan
22 Jun 1996 Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv.Apostolic Administrator of Uzbekistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 21 Apr 2017