Catholic-Hierarchy DC

Uzbekistan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
12 Sep 2000 Archbishop Antonio MenniniOfficial of the Secretariat of State, Roman Curia
6 Oct 2001 Archbishop Ivan JurkovičPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
6 Jan 2003 Archbishop Celestino MiglioreApostolic Nuncio to Russian Federation
14 May 2005 Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv.Apostolic Administrator of Uzbekistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 24 Aug 2017