Catholic-Hierarchy DC

Uzbekistan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
2 Sep 1947 Archbishop Antonio MenniniOfficial of the Secretariat of State, Roman Curia
10 Jun 1952 Archbishop Ivan JurkovičPermanent Observer to United Nations Office and Specialized Agencies in Geneva
1 Jul 1952 Archbishop Celestino MiglioreApostolic Nuncio to France
30 May 1955 Bishop Jerzy Maculewicz, O.F.M. Conv.Apostolic Administrator of Uzbekistan
20 Jan 1959 Father Krzysztof Kukulka, O.F.M. Conv.Superior Emeritus of Uzbekistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_d, v3.3.3, 8 Feb 2020; Data: 10 Feb 2020

Quantcast