Catholic-Hierarchy DC

Turkmenistan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
29 Sep 1954 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
28 Mar 1959 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
8 Oct 1961 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
23 Jul 1967 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
19 Jun 1977 Father Andrzej Madej, O.M.I.Superior of Turkmenistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2012
code: v2.7.9, 28 May 2012; data: 23 Jul 2012