Catholic-Hierarchy DC

Turkmenistan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
2 Mar 1929 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
20 May 1933 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
23 Jan 1937 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
25 Feb 1942 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey
6 Oct 1951 Father Andrzej Madej, O.M.I.Superior of Turkmenistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.4, 18 Dec 2014; Data: 20 Dec 2014