Catholic-Hierarchy DC

Tajikistan

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
20 Mar 1953 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
19 Nov 1955 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
12 Aug 1964 Father Carlos Antonio Ávila, I.V.E.Superior Emeritus of Tadjikistan
12 Sep 1978 Father Pedro Ramiro López, I.V.E.Superior of Tadjikistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_d, v3.2.6, 14 Jan 2019; Data: 17 Feb 2019

Quantcast