Catholic-Hierarchy DC

Father Pedro Ramiro López, I.V.E.

Superior of Tadjikistan

Priest of Other

Titular See: (Istituto del Verbo Incarnato)


Events

DateAgeEventTitle
12 Sep 1978 BornSan Rafael, Argentina
15 Sep 200224.0Professed (Perpetual Vows)Member of Other
29 Aug 200325.0Ordained PriestPriest of Other
19 Sep 201335.0AppointedSuperior of Tadjikistan

MicroData Summary for Pedro Ramiro López:
Priest Pedro Ramiro López I.V.E. (born ) Superior of Tadjikistan

Please contact the Father through the Mission "Sui Iuris" of Tadjikistan.

  • a priest for years

Source(s):
  • b: Bollettino, 19 Sep 2013

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 19 Sep 2013