Catholic-Hierarchy DC

Armenia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 Jul 1960 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Apostolic Administrator Emeritus of Greece (Armenian)
29 Jun 1969 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
10 Oct 1969 Archbishop Peter Stephan ZurbriggenApostolic Nuncio to Austria
24 Jun 1973 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
12 May 1979 Bishop Giuseppe Pasotto, C.S.S.Apostolic Administrator of Caucaso
29 May 1982 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Ukraine
28 May 1987 Archbishop Marek SolczyńskiApostolic Nuncio to Tanzania
29 Jun 1993 Archbishop José Avelino BettencourtApostolic Nuncio to Armenia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.2, 28 Apr 2018; Data: 28 Apr 2018

Quantcast