Catholic-Hierarchy DC

Armenia

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
17 Apr 1932 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Apostolic Administrator Emeritus of Greece (Armenian)
13 Sep 1933 Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M.Coadjutor Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
14 May 1943 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio Emeritus to Egypt, Arab Republic of
27 Aug 1943 Archbishop Peter Stephan ZurbriggenApostolic Nuncio to Austria
24 Oct 1946 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
6 Jul 1954 Bishop Giuseppe Pasotto, C.S.S.Apostolic Administrator of Caucaso
7 Oct 1955 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Belarus
7 Apr 1961 Archbishop Marek SolczyńskiApostolic Nuncio to Georgia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.6, 8 Feb 2015; Data: 21 Mar 2015