Catholic-Hierarchy DC

Vitellozzo Cardinal Vitelli

Deceased

Bishop Emeritus of Cittą di Castello

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata

Administrator of Carcassonne


Events

DateAgeEventTitle
1531BornCittą di Castello
20 Mar 155423.2AppointedBishop of Cittą di Castello, Italy
15 Mar 155726.2Elevated to Cardinal
24 Mar 155726.2AppointedCardinal-Deacon of Santi Sergio e Bacco
6 Mar 155928.2AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Octaviae)
1560¹29.0ResignedBishop of Cittą di Castello, Italy
7 Feb 156029.1AppointedAdministrator of Imola, Italy
24 Oct 156130.8ResignedAdministrator of Imola, Italy
17 Nov 156433.9AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
1567²36.0AppointedAdministrator of Carcassonne, France
19 Nov 156837.9DiedBishop Emeritus of Cittą di Castello, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Vitellozzo Vitelli:
Cardinal Vitellozzo Vitelli (died ) Bishop Emeritus of Cittą di Castello

  • a cardinal for 11.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 15 Mar 1557
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 169, and Page 152
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 213

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013