Catholic-Hierarchy DC

Dömötör Cardinal Vaskúti

Deceased

Archbishop of Esztergom, Hungary

Cardinal-Priest of Santi Quattro Coronati


Events

DateEventTitle
10 Jul 1364AppointedBishop of Sirmio (Srijem; Sirmium), Croatia
28 Jun 1368AppointedBishop of Transilvania, Erdély, Siebenbürgen, Romania
23 Jan 1376AppointedBishop of Zagreb (Agram), Croatia
1378²AppointedArchbishop of Esztergom, Hungary
18 Sep 1378Elevated to Cardinal
18 Sep 1378AppointedCardinal-Priest of Santi Quattro Coronati
1387¹DiedArchbishop of Esztergom, Hungary

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Dömötör Vaskúti
Dömötör Cardinal Vaskúti (died 1387) Archbishop of Esztergom

  • a cardinal for 8.2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Sep 1378

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 2 Jul 2018

Quantcast