Catholic-Hierarchy DC

Bishop Lelio Ruini

Deceased

Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)


Events

DateEventTitle
22 Oct 1612AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
17 Mar 1613Ordained BishopBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
31 Dec 1621DiedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy

MicroData Summary for Lelio Ruini:
Bishop Lelio Ruini (died ) Bishop of Bagnoregio (Bagnorea)

  • a bishop for 8.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 108

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 12 Jan 2014