Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ivanios Givergis Thomas Panikervitis (Panickerveetil)

Deceased

Archbishop of Trivandrum (Syro-Malankarese)


Events

DateAgeEventTitle
21 Sep 1882BornMavelikara (Travancore)
15 Aug 190825.9Ordained PriestPriest
1 May 192542.6Ordained BishopBishop
20 Sep 193048.0Converted
13 Feb 193249.4AppointedTitular Archbishop of Phasis
11 Jun 193249.7AppointedArchbishop of Trivandrum (Syro-Malankarese), India
15 Jul 195370.8DiedArchbishop of Trivandrum (Syro-Malankarese), India

MicroData Summary for Ivanios Givergis Thomas Panikervitis (Panickerveetil):
Archbishop Ivanios Givergis Thomas Panikervitis (Panickerveetil) (born , died ) Archbishop of Trivandrum

  • a priest for 44.9 years
  • a bishop for 28.2 years

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1925, Number 23

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013