Catholic-Hierarchy DC

Andrea Matteo Cardinal Palmieri

Deceased

Administrator of Policastro

Cardinal-Priest of San Clemente


Events

DateAgeEventTitle
10 Aug 1493BornNaples
30 Jul 151825.0AppointedArchbishop of Acerenza e Matera, Italy
21 Nov 152734.3Elevated to Cardinal
21 Nov 152734.3AppointedCardinal-Priest of San Clemente
21 Aug 152835.0ResignedArchbishop of Acerenza e Matera, Italy
24 May 152935.8AppointedAdministrator of Sarno, Italy
24 Aug 153037.0ResignedAdministrator of Sarno, Italy
5 Jul 153238.9AppointedAdministrator of Sarno, Italy
24 Apr 153440.7ResignedAdministrator of Sarno, Italy
20 Aug 153441.0AppointedAdministrator of Lucera, Italy
26 Feb 153541.5ResignedAdministrator of Lucera, Italy
14 Jun 153541.8AppointedAdministrator of Conza, Italy
5 Jul 153541.9AppointedAdministrator of Policastro, Italy
16 Jul 153541.9ResignedAdministrator of Conza, Italy
20 Jan 153743.4DiedAdministrator of Policastro, Italy

MicroData Summary for Andrea Matteo Palmieri:
Cardinal Andrea Matteo Palmieri (born , died ) Administrator of Policastro

  • a cardinal for 9.2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Nov 1527
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 229, and Page 175
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 293

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013