Catholic-Hierarchy DC

Father Ignacio Ortuzar Rojas

Deceased

Priest of Santiago de Chile


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1920Born
15 Sep 194525.3Ordained PriestPriest of Santiago de Chile
1 Jul 196848.1AppointedAuxiliary Bishop of Puerto Maldonado, Peru
1 Jul 196848.1AppointedTitular Bishop of Athribis
Feb 1969³48.7ResignedAuxiliary Bishop-Elect of Puerto Maldonado, Peru
Feb 1969³48.7ResignedTitular Bishop of Athribis
14 Jun 200989.0DiedPriest of Santiago de Chile

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ignacio Ortuzar Rojas
Father Ignacio Ortuzar Rojas (born , died ) Priest of Santiago de Chile

EventPlace
Birth PlaceSantiago, Archdiocese of Santiago de Chile
Death PlaceSantiago, Archdiocese of Santiago de Chile

  • a priest for 63.7 years

Source(s):
  • b: CB, 10 Apr 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 15 Apr 2017