Catholic-Hierarchy DC

Györgi Cardinal Martinuzzi, O.S.P.P.E. †

Deceased

Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}


Events

DateAgeEventTitle
1482BornKamicac
151028.0ProfessedMember of Order of Saint Paul the First Hermit
153654.0AppointedBishop of Csanád, Hungary
30 May 153957.4AppointedBishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania
12 Oct 155169.8Elevated to Cardinal
17 Dec 155170.0DiedBishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}, Romania

MicroData Summary for Györgi Martinuzzi:
Cardinal Györgi Martinuzzi O.S.P.P.E. (died ) Bishop of Oradea Mare {Gran Varadino, Nagyvárad}

  • a cardinal for .2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Oct 1551

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013