Catholic-Hierarchy DC

Bishop Elie-Joseph Khayatt

Deceased

Archbishop of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
1 May 1856BornBagdad
1 Oct 189438.4AppointedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
11 Nov 189438.5Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
9 Feb 189538.8ResignedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
22 Apr 189539.0AppointedTitular Archbishop of Nisibis dei Caldei
13 Jul 190044.2AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
2 Feb 190346.8DiedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Elie-Joseph Khayatt:
Bishop Elie-Joseph Khayatt (born , died ) Archbishop of Kerkūk

  • a bishop for 8.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,354
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 92, and Page 328
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 416

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014