Catholic-Hierarchy DC

Girolamo Cardinal Grimaldi

Deceased

Administrator of Albenga

Cardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro


Events

DateEventTitle
21 Nov 1527Elevated to Cardinal
27 Apr 1528InstalledCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
25 Sep 1528AppointedAdministrator of Brugnato, Italy
9 Oct 1528AppointedAdministrator of Venafro, Italy
1529¹Ordained BishopAdministrator of Brugnato, Italy
2 Sep 1530AppointedAdministrator of Bari (-Canosa), Italy
13 Nov 1534AppointedAdministrator of Strongoli, Italy
6 Jun 1535ResignedAdministrator of Brugnato, Italy
15 Nov 1535ResignedAdministrator of Strongoli, Italy
2 Jun 1536ResignedAdministrator of Venafro, Italy
15 Nov 1538AppointedAdministrator of Albenga, Italy
20 Aug 1540ResignedAdministrator of Bari (-Canosa), Italy
27 Nov 1543DiedAdministrator of Albenga, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Girolamo Grimaldi:
Cardinal Girolamo Grimaldi (died ) Administrator of Albenga

  • a bishop for 14.9 years
  • a cardinal for 16.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Nov 1527
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 129, and Page 328
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 141, and Page 304
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 101
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Number 16,010

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 18 Dec 2013