Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean Duval, O.C.D. †

Deceased

Bishop of Baghdad

Vicar Apostolic of Ispahan

Note/Previous Titular See: (Bernardo di Santa Teresa)


Events

DateEventTitle
18 Aug 1638AppointedBishop of Baghdad, Iraq
18 Aug 1638AppointedVicar Apostolic of Ispahan, Iran
22 Aug 1638Ordained BishopBishop of Baghdad, Iraq
10 Apr 1669DiedBishop of Baghdad, Iraq

MicroData Summary for Jean Duval:
Bishop Jean Duval O.C.D. (died ) Bishop of Baghdad

  • a bishop for 30.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 107, and Page 97
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 102, Number 614

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013