Catholic-Hierarchy DC

Bishop Matthieu de Castro Malo, C.O. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Idalcan / Deccan / Bijapur

Titular Bishop of Chrysopolis in Arabia


Events

DateAgeEventTitle
1604¹Born
14 Nov 163733.8AppointedVicar Apostolic of Great Mogul (Mughals), India
14 Nov 163733.8AppointedTitular Bishop of Chrysopolis in Arabia
30 Nov 163733.9Ordained BishopTitular Bishop of Chrysopolis in Arabia
3 Mar 163834.1AppointedVicar Apostolic of Idalcan / Deccan / Bijapur, India
1 Jul 164541.5AppointedVicar Apostolic of Idalcan / Deccan / Bijapur, India
3 Oct 164541.7AppointedVicar Apostolic of Idalcan / Deccan / Bijapur, India
1669¹65.0ResignedVicar Apostolic of Idalcan / Deccan / Bijapur, India
20 Jul 167773.5DiedVicar Apostolic Emeritus of Idalcan / Deccan / Bijapur, India

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Matthieu de Castro Malo:
Bishop Matthieu de Castro Malo C.O. (died ) Vicar Apostolic Emeritus of Idalcan / Deccan / Bijapur

  • a bishop for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 150
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1637, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.3, 8 Feb 2015; Data: 10 Mar 2015