Catholic-Hierarchy DC

Decio Cardinal Carafa

Deceased

Archbishop of Napoli {Naples}

Cardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo


Events

DateAgeEventTitle
1556²BornNapoli
17 Mar 159842.2AppointedApostolic Collector to Portugal
22 Dec 160448.9ResignedApostolic Collector to Portugal
17 May 160650.3AppointedTitular Archbishop of Damascus
12 Jun 160650.4AppointedApostolic Nuncio to Flanders, Belgium
12 May 160751.3ResignedApostolic Nuncio to Flanders, Belgium
22 May 160751.3AppointedApostolic Nuncio to Spain
17 Aug 161155.6Elevated to Cardinal
27 Oct 161155.8ResignedApostolic Nuncio to Spain
7 May 161256.3InstalledCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
18 Jun 161256.4AppointedCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
7 Jan 161357.0AppointedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
23 Jan 162670.0DiedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Decio Carafa (VIAF: 28419645)
Decio Cardinal Carafa (born 1556, died ) Archbishop of Napoli {Naples}

  • a cardinal for 14.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 Aug 1611
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 172
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1606, Number 34
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 259

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Oct 2016