Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Agustín Manuel Camacho y Rojas, O.P. †

Deceased

Archbishop of Santafé en Nueva Granada


Events

DateAgeEventTitle
1704¹BornTunja
11 Jun 176460.4SelectedBishop of Santa Marta, Colombia
20 Aug 176460.6ConfirmedBishop of Santa Marta, Colombia
28 Oct 176561.8Ordained BishopBishop of Santa Marta, Colombia
4 Mar 177167.1AppointedArchbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia
13 Apr 177470.2DiedArchbishop of Santafé en Nueva Granada, Colombia

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Agustín Manuel Camacho y Rojas:
Archbishop Agustín Manuel Camacho y Rojas O.P. (born 1704, died ) Archbishop of Santafé en Nueva Granada

  • a bishop for 8.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1765, Number 30
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 216, and Page 279

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 7 Dec 2015