Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Athanase Jean Daniel Bakose

Deceased

Archbishop of Baghdad (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
6 Aug 1898BornBagdad
18 Dec 192123.4Ordained PriestPriest of Baghdad (Syrian), Iraq
2 Dec 195355.3AppointedArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
7 Feb 195455.5Ordained BishopArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq
12 Jan 198384.4DiedArchbishop of Baghdad (Syrian), Iraq

MicroData Summary for Athanase Jean Daniel Bakose:
Archbishop Athanase Jean Daniel Bakose (born , died ) Archbishop of Baghdad

  • a priest for 61.1 years
  • a bishop for 28.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 10 Apr 2014