Catholic-Hierarchy DC

Tamás Cardinal Bakócz

Deceased

Archbishop of Esztergom

Cardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti

Titular Patriarch of Constantinople


Events

DateAgeEventTitle
1442BornErdőd
20 Apr 148745.3AppointedBishop of Győr (Raab), Hungary
9 Jun 149755.4AppointedBishop of Eger, Hungary
20 Dec 149756.0AppointedArchbishop of Esztergom, Hungary
28 Sep 150058.7Elevated to Cardinal
5 Oct 150058.8InstalledCardinal-Priest of Santi Silvestro e Martino ai Monti
30 Oct 150765.8AppointedTitular Patriarch of Constantinople
11 Jun 152179.4DiedArchbishop of Esztergom, Hungary

MicroData Summary for Tamás Bakócz:
Cardinal Tamás Bakócz (died ) Archbishop of Esztergom

  • a cardinal for 20.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 28 Sep 1500
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 177

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013