Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre-Timothee Attar (Hattar)

Deceased

Bishop Emeritus of Mardin (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
2 Feb 1832BornDiarbekir
22 Mar 186937.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
30 Jan 187038.0Ordained BishopBishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
26 Apr 187745.2ResignedBishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
21 Mar 187947.1AppointedArchbishop (Personal Title) of Mardin (Chaldean), Iraq
26 Apr 188755.2ResignedBishop of Mardin (Chaldean), Iraq
6 Oct 189159.7DiedBishop Emeritus of Mardin (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Pierre-Timothee Attar (Hattar):
Archbishop Pierre-Timothee Attar (Hattar) (born , died ) Bishop Emeritus of Mardin

  • a bishop for 21.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,341
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 244, and Page 367

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013