Catholic-Hierarchy DC

Matteo Cardinal d’Acquasparta, O.F.M. †

Deceased

Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina


Events

DateAgeEventTitle
1237¹BornAquasparta
1260¹23.0ProfessedMember of Order of Friars Minor
May 1287³50.3AppointedMinister General of Order of Friars Minor
16 May 128851.4AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
16 May 128851.4Elevated to Cardinal
May 1289³52.3ResignedMinister General of Order of Friars Minor
1291²54.0AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
28 Oct 1302³65.8DiedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Matteo d’Acquasparta:
Matteo Cardinal d’Acquasparta O.F.M. (died ) Cardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina

  • a cardinal for 14.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 May 1288

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 3 Feb 2014