Catholic-Hierarchy DC

Tajikistan

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
3 Jun 1978 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
26 Jun 1980 Archbishop Miguel Maury BuendíaApostolic Nuncio to Romania
8 Dec 1990 Father Carlos Antonio Ávila Mártinez, O.P.Superior Emeritus of Tadjikistan
29 Aug 2003 Father Pedro Ramiro López, I.V.E.Superior of Tadjikistan

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_d, v3.3.5, 7 Apr 2021; Data: 7 Apr 2021

Quantcast