Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean-Baptiste-Michel-Marie-Louis Pénicaud, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of Pakhoi [Beihai], China

Titular Bishop of Assus


Events

DateAgeEventTitle
14 May 1874Born
189419.6ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
5 Mar 189823.8Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
16 Dec 192955.5AppointedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China
16 Dec 192955.5AppointedTitular Bishop of Assus
9 Nov 193056.4Ordained BishopTitular Bishop of Assus
Feb 1940³65.7ResignedVicar Apostolic of Pakhoi [Beihai], China
19 Jan 194368.6DiedVicar Apostolic Emeritus of Pakhoi [Beihai], China

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Jean-Baptiste-Michel-Marie-Louis Pénicaud
Bishop Jean-Baptiste-Michel-Marie-Louis Pénicaud M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic Emeritus of Pakhoi [Beihai]

EventPlace
Birth PlaceLimoges, Diocese of Limoges, France
Ordained BishopLimoges, Diocese of Limoges, France
Death PlaceSaigon

  • a priest for 44.8 years
  • a bishop for 12.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1930, Number 83
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast