Catholic-Hierarchy DC

Philippe Cardinal d’Alešon

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateAgeEventTitle
1338¹Born
8 Jun 135618.4AppointedBishop of Beauvais, France
3 Jul 135921.5AppointedArchbishop of Rouen, France
27 Aug 137537.6AppointedPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
27 Aug 137537.6AppointedAdministrator of Auch, France
18 Sep 137840.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
18 Sep 137840.7Elevated to Cardinal
1379²41.0ResignedAdministrator of Auch, France
1380¹42.0RemovedPatriarch of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
4 Jun 138042.4AppointedCardinal-Bishop of Sabina
1381²43.0AppointedAdministrator of Aquileia, Italy
1386²48.0ResignedAdministrator of Aquileia, Italy
1388²50.0AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
16 Aug 139759.6DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Philippe d’Alešon
Philippe Cardinal d’Alešon (born 1338, died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

EventPlace
Birth PlaceMeaux, Diocese of Meaux, France
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Buried Place (Original)S. Maria in Trastevere, Church, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a cardinal for 18.9 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 426, and Page 276
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 132, and Page 99
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Sep 1378

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 20 Aug 2021

Quantcast