Catholic-Hierarchy DC

Ruthenian Catholic Church

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
1 Jan 1951 Bishop Ján Eugen KočišAuxiliary Bishop Emeritus of Czech Republic
29 Jun 1964 Archbishop Jan MartyniakArchbishop of Przemyśl-Warszawa {-Warsaw}, Poland
21 Mar 1965 Bishop Gerald Nicholas DinoBishop of Holy Mary of Protection of Phoenix, Arizona, USA
6 Aug 1971 Bishop Piotr KrykApostolic Exarch of Deutschland und Skandinavien {Germany and Scandinavia}
3 May 1975 Bishop John Michael KudrickBishop of Parma, Ohio, USA
6 Jun 1976 Bishop Milan Šašik, C.M.Bishop of Mukachevo (Munkács), Ukraine
7 Sep 1980 Bishop Djura DžudžarApostolic Exarch of Serbia, Serbia
23 May 1987 Archbishop William Charles SkurlaArchbishop of Pittsburgh, Pennsylvania, USA
26 Apr 1989 Bishop Kurt Richard BurnetteBishop of Passaic, New Jersey, USA
30 Mar 1996 Bishop Ladislav HučkoApostolic Exarch of Czech Republic
2 Jul 1996 Bishop Nil Yuriy Lushchak, O.F.M.Auxiliary Bishop of Mukachevo (Munkács), Ukraine

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_d, v3.0.6, 8 Feb 2015; Data: 7 Apr 2015