Catholic-Hierarchy DC

Turkmenistan

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
5 Oct 1975 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
6 Jan 1986 Archbishop Pier Luigi CelataVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber, Roman Curia
20 Oct 1989 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
4 Nov 1995 Archbishop Antonio LucibelloApostolic Nuncio to Turkey

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2012
code: v2.7.9, 28 May 2012; data: 23 Jul 2012