Catholic-Hierarchy DC

Mongolia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
8 Oct 1983 Archbishop Giovanni Battista MorandiniApostolic Nuncio Emeritus to Syria
6 Jan 1991 Archbishop Osvaldo PadillaApostolic Nuncio Emeritus to Korea
27 Jun 1996 Archbishop Emil Paul TscherrigApostolic Nuncio to Italy
29 Aug 2003 Bishop Wenceslao Selga Padilla, C.I.C.M.Prefect of Ulaanbaatar
19 Mar 2018 Archbishop Alfred XuerebApostolic Nuncio to Korea

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_d, v3.2.1, 30 Dec 2017; Data: 19 Mar 2018