Catholic-Hierarchy DC

Liechtenstein

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
26 Aug 1927 Archbishop Edoardo RovidaApostolic Nuncio Emeritus to Portugal
11 Mar 1929 Archbishop Pier Giacomo De NicoḷApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
11 Apr 1934 Archbishop Karl-Josef RauberApostolic Nuncio Emeritus to Belgium
23 Mar 1936 Archbishop Francesco CanaliniApostolic Nuncio Emeritus to Switzerland
13 Jan 1940 Archbishop Diego CauseroApostolic Nuncio to Switzerland
7 Aug 1948 Archbishop Wolfgang HaasArchbishop of Vaduz

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2011
code: v2.7.5, 23 Nov 2011; data: 3 Dec 2011