Catholic-Hierarchy DC

Cyprus

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
2 Nov 1923 Archbishop Carlo CurisApostolic Nuncio Emeritus to Canada
27 Aug 1925 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
29 Jun 1932 Archbishop Boutros GemayelArchbishop Emeritus of Cipro (Maronite)
19 Mar 1935 Archbishop Joseph Mohsen BécharaArchbishop Emeritus of Antélias (Maronite), Lebanon
24 Mar 1937 Archbishop Antonio FrancoApostolic Nuncio Emeritus to Israel
24 May 1942 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
14 Jul 1962 Archbishop Joseph SoueifArchbishop of Cipro (Maronite)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 29 Dec 2013