Catholic-Hierarchy DC

Armenia

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
6 Jan 1994 Archbishop Jean-Paul Aimé GobelApostolic Nuncio to Egypt, Arab Republic of
6 Jan 1994 Archbishop Peter Stephan ZurbriggenApostolic Nuncio to Austria
6 Jan 2000 Bishop Giuseppe Pasotto, C.S.S.Apostolic Administrator of Caucaso
28 Jan 2001 Archbishop Nechan Karakéhéyan, I.C.P.B.Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
13 May 2001 Archbishop Vartan Kechichian, C.A.M.Coadjutor Ordinary Emeritus of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
6 Jan 2002 Archbishop Claudio GugerottiApostolic Nuncio to Belarus
16 Jul 2011 Archbishop Raphaël François Minassian, I.C.P.B.Ordinary of Eastern Europe {Europa Orientale} (Armenian)
6 Jan 2012 Archbishop Marek SolczyńskiApostolic Nuncio to Georgia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 7 Jul 2013