Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Severios Giuseppe Valakuzhyil

Deceased

Bishop of Tiruvalla (Syro-Malankarese)


Events

DateAgeEventTitle
7 Apr 1894BornMalapally
8 Jan 192934.8Ordained PriestPriest
25 May 193339.1Ordained BishopBishop
Nov 193743.6Converted
29 Aug 193844.4AppointedAuxiliary Bishop
29 Aug 193844.4AppointedTitular Bishop of Ingila
25 Jul 195056.3AppointedBishop of Tiruvalla (Syro-Malankarese), India
18 Jan 195560.8DiedBishop of Tiruvalla (Syro-Malankarese), India

MicroData Summary for Severios Giuseppe Valakuzhyil:
Archbishop Severios Giuseppe Valakuzhyil (born , died ) Bishop of Tiruvalla

  • a priest for 26.0 years
  • a bishop for 21.6 years

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 27

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013