Catholic-Hierarchy DC

Ludovico Cardinal Trevisano

Deceased

Patriarch of Aquileia

Cardinal-Bishop of Albano

Bishop of Cava (de’ Tirreni)


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1401³BornVenice
24 Oct 143533.9AppointedBishop of Trogir (Trał), Croatia
6 Aug 143735.7AppointedArchbishop of Firenze {Florence}, Italy
18 Dec 143938.1AppointedPatriarch of Aquileia, Italy
1 Jul 144038.6Elevated to Cardinal
1 Jul 144038.6AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Damaso
1443²41.1AppointedAdministrator of Bologna, Italy
1444²42.1ResignedAdministrator of Bologna, Italy
3 Sep 144442.8AppointedBishop of Cava (de’ Tirreni), Italy
7 Jan 146563.1AppointedCardinal-Bishop of Albano
22 Mar 146563.4DiedPatriarch of Aquileia, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Ludovico Trevisano:
Cardinal Ludovico Trevisano (born , died ) Patriarch of Aquileia

  • a cardinal for 24.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Jul 1440

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013