Catholic-Hierarchy DC

Bishop Pierre de Séguiran

Deceased

Bishop of Nevers


Events

DateAgeEventTitle
19 Apr 1739BornAix-en-Provence
14 Jul 178243.2AppointedCoadjutor Bishop of Nevers, France
24 Sep 178243.4SucceededBishop of Nevers, France
5 Jan 178343.7Ordained BishopBishop of Nevers, France
17 Apr 178849.0InstalledBishop of Nevers, France
3 Apr 178950.0DiedBishop of Nevers, France

MicroData Summary for Pierre de Séguiran:
Bishop Pierre de Séguiran (born , died ) Bishop of Nevers

  • a bishop for 6.2 years

Source(s):

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013