Catholic-Hierarchy DC

Bishop Castrensis Scaja

Deceased

Bishop of Oria


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1698BornMarano
21 Mar 172223.5Ordained PriestPriest
28 Nov 174648.1AppointedBishop of Oria, Italy
30 Nov 174648.1Ordained BishopBishop of Oria, Italy
12 Oct 175557.0DiedBishop of Oria, Italy

MicroData Summary for Castrensis Scaja:
Bishop Castrensis Scaja (born , died ) Bishop of Oria

  • a priest for 33.6 years
  • a bishop for 8.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013