Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Sannesio

Deceased

Bishop of Orvieto

Cardinal-Priest of Santo Stefano al Monte Celio


Events

DateAgeEventTitle
1560¹BornBelforte
9 Jun 160444.4Elevated to Cardinal
25 Jun 160444.4InstalledCardinal-Priest of Santo Stefano al Monte Celio
20 Jun 160545.4AppointedBishop of Orvieto, Italy
19 Feb 162161.1DiedBishop of Orvieto, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giacomo Sannesio:
Giacomo Cardinal Sannesio (died ) Bishop of Orvieto

  • a cardinal for 16.6 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 9 Jun 1604
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1605, Number 31

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 6 Feb 2015