Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Roverani (Roverano)

Deceased

Titular Archbishop of Marcianopolis


Events

DateEventTitle
11 Dec 1758AppointedVicar Apostolic of Sofia e Plovdiv, Bulgaria
10 Mar 1767AppointedTitular Archbishop of Marcianopolis
2 Jul 1772DiedTitular Archbishop of Marcianopolis

MicroData Summary for Giuseppe Roverani (Roverano):
Archbishop Giuseppe Roverani (Roverano) (died ) Titular Archbishop of Marcianopolis

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013