Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Thibaud de Rougemont

Deceased

Archbishop of Besançon


Events

DateEventTitle
29 Mar 1389AppointedBishop of Mâcon, France
20 Aug 1395AppointedArchbishop of Vienne, France
20 Feb 1405AppointedArchbishop of Besançon, France
16 Sep 1429DiedArchbishop of Besançon, France

MicroData Summary for Thibaud de Rougemont:
Archbishop Thibaud de Rougemont (died ) Archbishop of Besançon

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 137, and Page 527
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 331

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015