Catholic-Hierarchy DC

Felice Cardinal Rospigliosi

Deceased

Cardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti

Archpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
1639BornPistoia, Italy
16 Jan 167334.0Elevated to Cardinal
27 Feb 167334.2InstalledCardinal-Deacon of Santa Maria in Portico (Campitelli)
17 Jul 167334.5AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
168445.0AppointedArchpriest of the Basilica di Santa Maria Maggiore {Saint Mary Major Basilica}
12 Jan 168546.0AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
1 Oct 168546.8AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
30 Sep 168647.7AppointedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti
9 May 168849.4DiedCardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti

MicroData Summary for Felice Rospigliosi:
Cardinal Felice Rospigliosi (died ) Cardinal-Deacon of Sant’Agata de’ Goti

  • a cardinal for 15.3 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Jan 1673

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013