Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel Isidoro Pérez Sánchez

Deceased

Bishop Emeritus of Antequera, Oaxaca, México


Events

DateAgeEventTitle
6 Nov 1776Born
7 Mar 181942.3SelectedBishop of Antequera, Oaxaca, México
4 Jun 181942.5ConfirmedBishop of Antequera, Oaxaca, México
Jan 1820²43.1Ordained BishopBishop of Antequera, Oaxaca, México
26 Jul 182043.7InstalledBishop of Antequera, Oaxaca, México
27 Dec 183761.1ResignedBishop of Antequera, Oaxaca, México
1840²63.1DiedBishop Emeritus of Antequera, Oaxaca, México

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Manuel Isidoro Pérez Sánchez
Bishop Manuel Isidoro Pérez Sánchez (born , died 1840) Bishop Emeritus of Antequera, Oaxaca

EventPlace
Birth PlacePozo de Guadalajara, Archdiocese of Toledo, Spain
Ordained BishopValladolid, Diocese of Valladolid, Spain
Death PlaceMadrid

  • a bishop for 20.0 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 77
  • b: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 139, Number 752
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1820, Number 1
  • b: CB, 25 Oct 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 30 Oct 2018

Quantcast