Catholic-Hierarchy DC

Bishop James O’Shaughnessy

Deceased

Bishop of Killaloe


Events

DateEventTitle
24 Sep 1798AppointedCoadjutor Bishop of Killaloe, Ireland
24 Sep 1798AppointedTitular Bishop of Samosata
13 Jan 1799Ordained BishopTitular Bishop of Samosata
20 Feb 1807SucceededBishop of Killaloe, Ireland
5 Aug 1828DiedBishop of Killaloe, Ireland

MicroData Summary for James O’Shaughnessy
Bishop James O’Shaughnessy (died ) Bishop of Killaloe

  • a bishop for 29.5 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 252, and Page 366
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1799

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 17 May 2016