Catholic-Hierarchy DC

Latino Cardinal Orsini

Deceased

Archbishop of Taranto

Cardinal-Bishop of Frascati

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
1410BornRome
10 Mar 143828.2AppointedArchbishop of Conza, Italy
21 Nov 143828.9SelectedArchbishop of Trani, Italy
8 Jun 143929.4ConfirmedArchbishop of Trani, Italy
20 Dec 144839.0Elevated to Cardinal
3 Jan 144939.0InstalledCardinal-Priest of Santi Giovanni e Paolo
23 Dec 145041.0AppointedArchbishop (Personal Title) of Urbino, Italy
11 Sep 145242.7ResignedBishop of Urbino, Italy
146353.0AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
7 Jun 146555.4AppointedCardinal-Bishop of Albano
14 Oct 146858.8AppointedCardinal-Bishop of Frascati
30 Oct 147262.8AppointedArchbishop of Taranto, Italy
11 Aug 147767.6DiedArchbishop of Taranto, Italy

MicroData Summary for Latino Orsini:
Cardinal Latino Orsini (died ) Archbishop of Taranto

  • a cardinal for 28.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 2, Page 260

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013