Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Dionisio Habib Naassani

Deceased

Archbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian)


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1888BornAlep
14 Jun 191223.5Ordained PriestPriest
20 Dec 193143.0SelectedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
15 May 193243.4Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
13 Mar 193344.2ConfirmedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria
29 Apr 194960.3DiedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Syrian), Syria

MicroData Summary for Dionisio Habib Naassani:
Archbishop Dionisio Habib Naassani (born , died ) Archbishop of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 36.9 years
  • a bishop for 17.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b: Annuario Pontificio, Year 1950
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1932, Number 26

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013