Catholic-Hierarchy DC

Father Giovanni Battista Maigrot

Deceased

Priest


Events

DateEventTitle
20 Oct 1752DiedPriest
22 Jan 1753AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Se-Ciuen (Setchoan), China
22 Jan 1753AppointedTitular Bishop of Assuras

Note(s): ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Giovanni Battista Maigrot:
Father Giovanni Battista Maigrot (died ) Priest of (unknown)

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 6, Page 103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 17 Mar 2014